20 Nisan 2012 Cuma

3. Köprü ihalesine karşı Karayolları Genel Müdürlüğü önündeydik

3. köprü ihalesi Ankara’da yapıldı. İhale yapılırken 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, ihaleyi protesto etti

İstanbul Boğazı’nda inşa edilmesi planlanan üçüncü boğaz köprüsünün ihalesi bugün (20 Nisan)Ankara'da Karayolları Genel Müdürlüğ'nde gerçekleşti. 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyeleri ihalenin gerçekleştiği sırada bina dışında eylem yaptı.

"Yaşam ihaleye çıkarılamaz" pankartı açan platform üyeleri Yüksel Caddesi’nden Karayolları Genel Müdürlüğü’ne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca "Köprü değil insanca yaşam", "Köprü yıkılsın Tayyip altında kalsın", "Ormanıma suyuma, mahalleme dokunma" ve "Üçüncü köprü cinayet demektir" sloganlarını atan platform üyeleri ellerinde de "Köprü değil su" yazan dövizlerini taşıdı. Eyleme Dikmen Vadisi halkı ve Halkevleri de destek verdi.

Karayolları Genel Müdürlüğü binası önüne gelindiğinde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Aktaş okudu. Aktaş, AKP’nin üç büyük yalanı olduğunu söyledi ve o yalanları şöyle sıraladı: "3. Köprü Projesi İstanbullunun ulaşım sorununu çözecektir. 3. Köprü projesinin İstanbul’un ormanlarına, doğal varlıklarına, suyuna zarar vermeyecektir. Bu proje bir kalkınma ve uygarlık projesidir."

Yaşan alanlarına, mahallelere, tarihsel – kamusal alanlara, kentlere, İstanbul’a yapılacak saldırıya karşı direneceklerini belirten Aktaş, bu projenin her aşamasında doğayı savunmaya devam edeceklerini ifade etti. Aktaş, projenin neden olacağı bütün yıkıcı sonuçlarla mücadele edeceklerini ilan ederek konuşmasını sonlandırdı.

İhalenin sonucu belli değil
Daha önce yapılan ihaleye hiçbir şirket katılmazken bugünkü ihalede 5 şirket teklif verdi. AKP, uluslararası tekellerin ve yerli ortaklarının çıkarı için projede birçok değişiklik yapmış, hatta devlet desteğini artırmıştı.

2 milyar dolarlık ihaleye; Salini-Gülermak Ortak Girişimi, İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu, China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret AŞ-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi, MAPA İnşaat ve Ticaret AŞ ile Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat teklf verdi. İhale sonrasında Karayolları Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık bir açıklama yaparak China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret AŞ-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi'nin uygun döküman sağlayamaması nedeniyle ihale dışı kaldığını söyledi. Akbıyık gelen tekliflerin miktarı konsunda bilgi vermezken ihalenin mayıs ayı içinde sonuçlanacağı ifade edildi.